Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 

Gminny Zakład Usług Komunalnych

ul. Młynarska 10, 84-351 Nowa Wieś Lęborska

 

Rozliczenia i zasady płatności za wodę i odprowadzone ścieki

I ZAWIERANIE UMÓW O ZAOPATRZENIE W WODĘ I/LUB ODPROWADZANIE ŚCIEKÓW

Dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków zawartej między GZUK a Odbiorcą Usług.

Umowę o zaopatrzenie w wodę i/lub odprowadzanie ścieków należy zawrzeć w przypadku

wybudowania nowego przyłącza wodociągowego i/lub kanalizacyjnego do nieruchomości;

nabycia nieruchomości, która jest podłączona do sieci wodociągowej i/lub kanalizacyjnej;

śmierci dotychczasowego Odbiorcy Usług, z którym była zawarta umowa o zaopatrzenie w wodę i/lub odprowadzanie ścieków;

Umowa może być zawarta z osobą, która posiada tytuł prawny do korzystania z obiektu budowlanego, do którego ma być dostarczana woda lub z którego mają być odprowadzane ścieki, albo z osobą, która korzysta z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym – Ustawa z dnia 7 czerwca 2001r o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. nr 123, poz. 858 z późn. zm.)

GZUK może odmówić zawarcia umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków, gdy wnioskodawca nie spełnia warunków określonych w regulaminie dostarczania wody i odprowadzania ścieków

Pobór wody z urządzeń wodociągowych lub odprowadzanie ścieków do urządzeń kanalizacyjnych GZUK bez zawarcia umowy na piśmie jest nielegalne i podlega karze grzywny.

DOKUMENTY WYMAGANE PRZY ZAWIERANIU UMOWY:

Osoby fizyczne

- dokument stwierdzający stan prawny nieruchomości ( akt notarialny, wypis z Ksiąg Wieczystych, umowa najmu)

- Dowód Osobisty

- osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą: zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, NIP i Regon

- protokół zdawczo – odbiorczy z numerem i stanem wodomierza na dzień przekazania podpisany przez stronę zdającą i przejmującą – nieruchomość może być też przejęta z ciągłością stanu wodomierza

Przedsiębiorcy

- dokument stwierdzający stan prawny nieruchomości ( akt notarialny, wypis z Ksiąg Wieczystych, umowa najmu – dokumenty rejestrowe: numer KRS, NIP i Regon
- pełnomocnictwo dla osoby załatwiającej sprawę

- protokół zdawczo – odbiorczy z numerem i stanem wodomierza na dzień przekazania podpisany przez stronę zdającą i przejmującą – nieruchomość może być też przejęta z ciągłością stanu wodomierza

II ZAKUP WODY NA CELE BUDOWLANE

Na pisemny wniosek klienta GZUK może sprzedać wodę na cele budowlane w formie opłaty zryczałtowanej w ilości 20 m3 na miesiąc.
 

III ROZWIĄZYWANIE UMÓW O ZAOPATRZENIE W WODĘ I/LUB ODPROWADZANIE ŚCIEKÓW

Umowa o zaopatrzenie w wodę i/lub odprowadzanie ścieków może zostać rozwiązana na podstawie ( aktu notarialnego, lub na pisemny wniosek osoby będącej stroną w umowie lub na wniosek pełnomocnika).

WNIOSEK O ROZWIAZANIE UMOWY POWINIEN ZAWIERAĆ:

dane odbiorcy usług ze wskazaniem aktualnego adresu doręczania korespondencji,

dane nieruchomości, której dotyczy wniosek (adres nieruchomości, numer umowy, numer wodomierza),

powód rozwiązania umowy

w przypadku przekazania nieruchomości nowemu użytkownikowi – wskazanie jego danych kontaktowych. przedłożyć protokół zdawczo – odbiorczy zawierający numer i stan wodomierza na dzień przekazania podpisanego przez stronę przekazującą i przejmującą

IV ROZLICZENIA I ZASADY PŁATNOŚCI ZA WODĘ I ŚCIEKI


Rozliczanie z Odbiorcą za świadczone usługi odbywa się na podstawie określonych w taryfie cen i stawek opłat oraz ilości dostarczonej wody i odprowadzonych ścieków. Ilość wody dostarczonej do nieruchomości ustala się na podstawie:

- wskazań wodomierza głównego w razie jego braku według przeciętnych norm zużycia wody,
- ilość odprowadzonych ścieków ustala się jako równą ilości wody pobranej lub jako różnicę wskazań wodomierza głównego i zużycia wykazanego na podliczniku ogrodowym.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego działania wodomierza głównego, ilość pobranej wody ustala się na podstawie:

- średniego zużycia wody w okresie 3 miesięcy przed stwierdzeniem niesprawności działania wodomierza, a gdy nie jest to możliwe – na podstawie średniego zużycia wody w analogicznym okresie roku ubiegłego lub iloczynu średniomiesięcznego zużycia wody w roku ubiegłym i liczby miesięcy nieprawidłowego działania wodomierza,
 

Faktury dostarczane są przez pracowników GZUK lub przesyłane za pośrednictwem poczty.

Odbiorca dokonuje zapłaty należności za świadczone usługi w terminie określonym w fakturze, który nie może być krótszy niż 14 dni od daty jej wysłania lub dostarczenia w inny sposób.

Należności można regulować bez dodatkowych opłat w kasie Zakładu, pok. Nr 3 codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00.


Płatności można również dokonywać na konto:

Gminny Zakład Usług Komunalnych w nowej Wsi Lęborskie

84-351 Nowa Wieś Lęborska, ul. Młynarska 10

PKO Bank Polski SA 18 1020 2791 0000 7202 0269 0469

Podając w tytule numer faktury VAT za którą dokonano zapłaty oraz dane usługobiorcy widniejące na fakturze jeśli są inne niż dane wpłacającego.


Prosimy o zachowanie dowodu wpłaty, gdyż może posłużyć jako dowód do reklamacji przez okres najbliższych trzech lat. Wyjaśnienia dotyczące płatności można uzyskać w godzinach urzędowania Zakładu od 7.00 do 15.00 w pok. Nr 4.Reklamacja nie zwalnia z terminowej zapłaty należności. Nieuregulowanie należności w terminie widniejącym na fakturze spowoduje pobranie dodatkowych opłat.

W przypadku powstania nadpłaty zostanie ona zaliczona na poczet przyszłych należności.

Informacje

Liczba wyświetleń: 726
Utworzono dnia: 13.02.2018

Historia publikacji

  • 13.02.2018 12:50, Administrator
    Edycja dokumentu: Rozliczenia i zasady płatności za wodę i odprowadzone ścieki
  • 13.02.2018 12:48, Administrator
    Edycja dokumentu: Rozliczenia i zasady płatności za wodę i odprowadzone ścieki
  • 13.02.2018 12:48, Administrator
    Edycja dokumentu: Rozliczenia i zasady płatności za wodę i odprowadzone ścieki